Przejdź do głównej zawartości

Bryła Sztywna - Energia Bryły Sztywnej

Zadania:
Zad 1. Jaki jest związek pomiędzy momentem pędu (krętem), a energią wirującego ciała?
Zad 2. Znając energię kinetyczną wirującej bryły sztywnej E oraz moment bezwładności bryły I oblicz moment pędu bryły sztywnej L.
Zad 3. Oblicz energię kinetyczną toczących się bez poślizgu brył (m = 1 kg, V = 10 m/s): a) walca; b)kuli; c) cienkiej obręczy.
Zad 4. Z równi pochyłej o kącie nachylenia alfa zsuwa się bez tarcia prostopadłościan i stacza bez poślizgu walec. Które z tych ciał pierwsze osiągnie podstawę równi?
Zad 5. W górę równi pochyłej o kącie nachylenia 30 stopni wtacza się bez poślizgu kula, która u podstawy równi ma szybkość V0 = 10 m/s. Oblicz drogę, jaką przebędzie wzdłuż równi kula do chwili zatrzymania się.
Zad 6. W górę równi pochyłej wtacza się kula i walec, które u podstawy równi mają tę samą szybkość. Która z brył wtoczy się wyżej?
Zad 7. Dwa walce o jednakowych masach toczą się z tymi samymi szybkościami. Promień jednego z nich wynosi r1 = 0,5 m, drugiego r2 = 0,4 m. Co można powiedzieć o ich energiach kinetycznych?
Zad 8. Zawieszony pionowo jednym końcem pręt o długości l odchylamy od pionu o kąt alfa, a następnie puszczamy. Oblicz, jaką szybkość będzie miał koniec pręta w chwili przechodzenia przez linię pionu.

Komentarze

  1. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. 46 yr old Structural Analysis Engineer Briney Ruddiman, hailing from Brentwood Bay enjoys watching movies like "Rise & Fall of ECW, The" and Rowing. Took a trip to Cidade Velha and drives a Ferrari 250 SWB Berlinetta. Ta witryna

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Chętnie odpowiadamy na każde pytanie oraz podsyłane nam zadania ;)

Zobacz Również:

Kinetyka Punktu Materialnego - Ruch po Okręgu

Ruch po okręgu jest szczególnym przypadkiem ruchu krzywoliniowego. Jest to ruch okresowy. Powodem zakrzywienia toru w tak charakterystyczny sposób jest siła zwana siłą dośrodkową. Przyśpieszenie ciała jest skutkiem działania siły wypadkowej między przyspieszeniem statycznym , odpowiedzialnym za prędkość oraz przyśpieszeniem dośrodkowym , odpowiedzialnym za zmianę zwrotu zatem zakrzywienie toru. Przyśpieszenie statyczne jest styczne do okręgu i nieustannie zmienia swój kierunek, natomiast przyśpieszenie dośrodkowe zawsze skierowane jest do środka okręgu. Siła dośrodkowa może mieć różną naturę. Czujemy ją kręcąc się, jako siłę reakcji zwaną siłą odśrodkową , której wartość jest równa sile dośrodkowej natomiast punk przyłożenia oraz zwrot jest inny . WAŻNE: Ponieważ punkt przyłożenia tych siły jest inny siły te nie równoważą się, dlatego je odczuwamy. Innym przykładem siły dośrodkowej jest przyciąganie ziemskie , którego doświadczamy na każdym kroku. Więcej o sile grawitacji w n...

Dodatki - Porównanie Ruchu Postępowego i Obrotowego - Wzory