Przejdź do głównej zawartości

Bryła Sztywna - Energia Bryły Sztywnej

Zadania:
Zad 1. Jaki jest związek pomiędzy momentem pędu (krętem), a energią wirującego ciała?
Zad 2. Znając energię kinetyczną wirującej bryły sztywnej E oraz moment bezwładności bryły I oblicz moment pędu bryły sztywnej L.
Zad 3. Oblicz energię kinetyczną toczących się bez poślizgu brył (m = 1 kg, V = 10 m/s): a) walca; b)kuli; c) cienkiej obręczy.
Zad 4. Z równi pochyłej o kącie nachylenia alfa zsuwa się bez tarcia prostopadłościan i stacza bez poślizgu walec. Które z tych ciał pierwsze osiągnie podstawę równi?
Zad 5. W górę równi pochyłej o kącie nachylenia 30 stopni wtacza się bez poślizgu kula, która u podstawy równi ma szybkość V0 = 10 m/s. Oblicz drogę, jaką przebędzie wzdłuż równi kula do chwili zatrzymania się.
Zad 6. W górę równi pochyłej wtacza się kula i walec, które u podstawy równi mają tę samą szybkość. Która z brył wtoczy się wyżej?
Zad 7. Dwa walce o jednakowych masach toczą się z tymi samymi szybkościami. Promień jednego z nich wynosi r1 = 0,5 m, drugiego r2 = 0,4 m. Co można powiedzieć o ich energiach kinetycznych?
Zad 8. Zawieszony pionowo jednym końcem pręt o długości l odchylamy od pionu o kąt alfa, a następnie puszczamy. Oblicz, jaką szybkość będzie miał koniec pręta w chwili przechodzenia przez linię pionu.

Komentarze

  1. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. 46 yr old Structural Analysis Engineer Briney Ruddiman, hailing from Brentwood Bay enjoys watching movies like "Rise & Fall of ECW, The" and Rowing. Took a trip to Cidade Velha and drives a Ferrari 250 SWB Berlinetta. Ta witryna

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Chętnie odpowiadamy na każde pytanie oraz podsyłane nam zadania ;)

Zobacz Również:

Maszyny Proste

Może już zauważyliście, że przy przesunięciu (wykonaniu pracy) tej samej masy po różnym torze lub w różnych warunkach, potrzebna jest inna siła. Człowiek na przestrzeni wieków wymyśla różne warunki, aby wykonując tą samą pracę, włożyć jak najmniejszą siłę. W tym celu wykorzystuje się tzw. maszyny proste . Są to proste urządzenia ułatwiające wykonanie pracy przez zastąpienie jednej siły inną, o mniejszej wartości, kierunku, zwrocie i punkcie przyłożenia lub zmienionej przynajmniej jednej z tych cech. Poniżej znajdują się przykłady maszyn prostych wraz z rozrysowanymi siłami oraz informacjami potencjalnie potrzebnymi do zadań: Do grupy maszyn prostych zaliczamy m.in. dźwignie jednostronną oraz dwustronną, kołowrót, śrubę, klin, równię pochyłą (która została omówiona w poprzednich postach), krążki ruchome i nieruchome, wielokrążki oraz przekładnie zębate i łańcuchowe. Wielokrążki stosowane są jako samodzielne proste mechanizmy oraz jego elementy mechanizmów złożonych, np.

Kinetyka Punktu Materialnego - Zadania Podsumowujące Podrozdział I

Zad 1. Ile niutonów wskaże umieszczona w windzie waga sprężynowa, na której zawieszono ciało o masie 10 kg, gdy: a) winda porusza się w dół z przyśpieszeniem równym jednej trzeciej przyśpieszenia ziemskiego; b) winda porusza się w górę z przyśpieszeniem równym jednej piątej przyśpieszenia ziemskiego; c) winda porusza się ze stałą szybkością równą 2 m/s? Zauważmy, że iloczyn przyśpieszenia i masy ma przeciwny zwrot co do kierunku ruchu! Jest to bowiem reakcja na ruch Zad 2. Określ zwrot i oblicz wartość przyśpieszenia windy wiedząc, że waga sprężynowa umieszczona w windzie wskazuje p = 15% więcej niż w przypadku pomiaru dokonanego w windzie będącej w spoczynku. Zad 3. Pod jakim kątem (mierzonym względem poziomu) musi nachylić się człowiek, aby nie upaść w autobusie poruszającym się ruchem jednostajnie przyśpieszonym z przyśpieszeniem Zad 4. Jakie jest przyśpieszenie wagonika, jeżeli wahadełko zawieszone u jego sufitu odchyliło się od pionu o kąt 30 stopni? Jaki t