W układzie zamkniętym suma energii mechanicznych jest stała, co często wykorzystuje się w zadaniach. W mechanice zwykle energia przekształca się w inną energię, np. potencjalna w kinetyczną (z pominięciem tarcia) bądź też energia zamienia się w pracę, np. energia kinetyczna w pracę tarcia.
Zasadę zachowania energii można sformułować w następujący sposób. W tym sformułowaniu mowa jest o zaniedbaniu oporów ruchu, jednak często poszerza się tą zasadę uznając, że siła oporu wykonuje pracę która jest rozumiana jako strata energii:
"Dla każdego układu oddziałujących ciał, dla których można zaniedbać opory ruchy i oddziaływanie sił zewnętrznych, suma energii kinetycznych wszystkich ciał i energii potencjalnych oddziaływać między nimi jest wielkością stałą."
Układ zachowawczy to taki, który pobraną pracę może oddać w takiej samej ilości, a siły zewnętrzne działające w ruchu (np. siła grawitacji) to siły zachowawcze. Natomiast układy, które nie zwracają pobranej pracy, nazywamy układami rozpraszającymi, siły powodujące, że pracy włożonej nie da się już odzyskać nazywamy siłami rozpraszającymi.
Komentarze
Prześlij komentarz
Chętnie odpowiadamy na każde pytanie oraz podsyłane nam zadania ;)