Teoria odnośnie poniższych zadań znajduje się w poprzednich postach, możesz się do nich przenieść wyszukując je w naszych postach bądź też klikając w linki poniżej:
- ss
- dd
- cc
Zad 1. Jaką pracę trzeba wykonać, aby wzdłuż równi pochyłej o kącie nachylenia 30 stopni, na drodze 5 m, przesunąć bez tarcia ciało o masie 10 kg?
Zad 2. Jaką pracę wykona siła równa 5 N równoległa do poziomego toru, po którym, bez tarcia, przesuwa ciało o masie 10 kg w czasie 5 s?
Zad 3. Jaką pracę należy wykonać, aby ciało o masie 10 kg podnieść z przyśpieszeniem równym 2 m/s2 na wysokość 10 m?
Zad 4. Oblicz pracę potrzebną na to, aby sześcian o krawędzi 1 m, o masie 500 kg, przewrócić z jednego boku na drugi.
Zad 5. Oblicz pracę, jaką na drodze 5 m wykona siła, której zależność od drogi pokazuje rysunek
Zad 6. Oblicz pracę, jaką trzeba wykonać, aby ciało o masie 10 kg w ciągu 4 s przesunąć poziomo z przyśpieszeniem 5 m/s2. Tarcie pomijamy. Prędkość początkowa V0 = 0.
Zad 7. Jaką pracę musimy wykonać, aby ciało o masie 10 kg przesunąć ze stałą prędkością po poziomym torze na odległość 20 m, przy założeniu, że współczynnik tarcia pomiędzy ciałem, a podłożem wynosi 0,2?
Zad 8. Jaką pracę należy wykonać, aby ze stałą szybkością, w płaszczyźnie pionowej, przesunąć ciało o masie 10 kg z punktu A do B tak, jak to pokazuje rysunek poniżej.
Zad 9. Oblicz pracę, jaką należy wykonać, aby ciało o masie 10 kg przesunąć po poziomym torze bez tarcia, ruchem jednostajnie przyśpieszonym, w czasie 5 s na odległość 20 m. Zakładamy, że prędkość początkowa ciała jest równa zeru.
Zad 10. Znając zależność pracy od czasu oblicz moc urządzenia wykonującego pracę.
Zad 11. Zależność mocy pewnego urządzenia od czasu podaje wykres poniżej. Oblicz pracę wykonaną przez to urządzenie w czasie 4 s.
Zad 12. Jaka jest siła ciągu silnika samochodu o mocy 30 kW, jeśli samochód porusza się ze stałą szybkością 72 km/h?
Zad 13. Oblicz chwilową moc, jaką uzyska ciało o masie 10 kg, po czasie 5 s swobodnego spadania. Opór powietrza pomijamy.
Zad 14. Jaką moc posiada silnik elektryczny, który ciało o masie 1 000 kg wciąga ze stałą szybkością 5 m/s po równi pochyłej o kącie nachylenia 30 stopni. Jaka siła napina linę w trakcie pracy silnika? Współczynnik tarcia ciała o powierzchnię równi wynosi 0,3.
Zad 15. W jaki sposób chwilowa moc spadającego ciała zależy od przebytej drogi?
Zad 16. Między dwoma spoczywającymi na poziomym torze powietrznym klockami o masie m1 = 1 kg i m2 = 3 kg przytrzymujemy ściśniętą sprężynę. Oblicz stosunek energii kinetycznych klocków odrzuconych przez sprężynę w przeciwne strony w chwili, gdy przestaniemy je przytrzymywać.
Zad 17. Sanki ześlizgujące się z górki o wysokości 4 m zatrzymały się w odległości 50 m od punktu A' będącego rzutem wierzchołka górki A na płaszczyznę poziomą. Oblicz, ile wynosi współczynnik tarcia sanek o śnieg.
Zad 18. Udowodnij, że rozpędzenie ciała o masie m od szybkości V1 do szybkości V2 > V1 wymaga wykonania pracy:
Zad 19. Korzystając z zasady zachowania energii oblicz, jaką szybkość końcową uzyska ciało zsuwające się z gładkiej równi pochyłej o kącie nachylenia alfa z wysokości h.
Komentarze
Prześlij komentarz
Chętnie odpowiadamy na każde pytanie oraz podsyłane nam zadania ;)