Przejdź do głównej zawartości

Kinetyka Punktu Materialnego - Energia Mechaniczna

W fizyce wyróżniamy kilka tzw. energii mechanicznych, czyli takich które składają się na konkretny ruch ciała bądź punktu mechanicznego. Czasami mianem energii mechanicznej jest określana energia całkowita ciała bądź punktu materialnego.

Jednostką energii jest dżul. Dżul jest niewielką jednostką, dlatego często używana jest inna, większa jednostka energii zwana kilowatogodziną.

Zadania:
Zad 1. W którym przypadku wykonano większą pracę: podnosząc ciało o masie 5 kg na wysokość 1,5 m, czy rozpędzając wózek o masie 2 kg poruszający się bez tarcia ruchem jednostajnie przyśpieszonym do prędkości 10 m/s.
Zad 2. Z działa o masie m1 = 1 000 [kg] wystrzelono pocisk o masie m2 = 1 [kg]. Oblicz energię kinetyczną działa uzyskaną po wystrzale, jeśli pocisk opuszcza lufę z prędkością o wartości V2 = 400 m/s.
Wykorzystujemy zasadę zachowania pędu, jeśli chcesz sobie o niej przypomnieć odwiedź ten post ->  PĘD F17

Zad 3. Oblicz drogę, którą przebędzie łyżwiarz rozpędzony do prędkości o wartości V0 = 10 m/s dzięki posiadanej energii kinetycznej, jeżeli współczynnik tarcia łyżew o lód wynosi 0,1.
Zad 4. Działając siłą równą 4 N rozciągnięto sprężynę o 1 cm. Oblicz współczynnik sprężystości sprężyny.

Zad 5. Oblicz pracę wykonaną przez siłę sprężystości sprężyny o współczynniku sprężystości równym 100 N/m podczas wydłużenia o 2 cm. Wiedząc, że rozciąganie trwało 2 s, oblicz moc.

Zad 6. W nieruchomy wózek o masie m1 = 1 kg, przyczepiony do sprężyny o współczynniku sprężystości równym 200 N/m, uderza drugi wózek o masie m2 = 4 [kg], jadący z prędkością V0 = 5 [m/s]. O ile zmieni się długość sprężyny?

Więcej zadań już wkrótce w nowych postach :)
Heksan Team

Komentarze

Zobacz Również:

Maszyny Proste

Może już zauważyliście, że przy przesunięciu (wykonaniu pracy) tej samej masy po różnym torze lub w różnych warunkach, potrzebna jest inna siła. Człowiek na przestrzeni wieków wymyśla różne warunki, aby wykonując tą samą pracę, włożyć jak najmniejszą siłę. W tym celu wykorzystuje się tzw. maszyny proste . Są to proste urządzenia ułatwiające wykonanie pracy przez zastąpienie jednej siły inną, o mniejszej wartości, kierunku, zwrocie i punkcie przyłożenia lub zmienionej przynajmniej jednej z tych cech. Poniżej znajdują się przykłady maszyn prostych wraz z rozrysowanymi siłami oraz informacjami potencjalnie potrzebnymi do zadań: Do grupy maszyn prostych zaliczamy m.in. dźwignie jednostronną oraz dwustronną, kołowrót, śrubę, klin, równię pochyłą (która została omówiona w poprzednich postach), krążki ruchome i nieruchome, wielokrążki oraz przekładnie zębate i łańcuchowe. Wielokrążki stosowane są jako samodzielne proste mechanizmy oraz jego elementy mechanizmów złożonych, np. ...

Dodatki - Porównanie Ruchu Postępowego i Obrotowego - Wzory

Kinetyka Punktu Materialnego - Ruch po Okręgu

Ruch po okręgu jest szczególnym przypadkiem ruchu krzywoliniowego. Jest to ruch okresowy. Powodem zakrzywienia toru w tak charakterystyczny sposób jest siła zwana siłą dośrodkową. Przyśpieszenie ciała jest skutkiem działania siły wypadkowej między przyspieszeniem statycznym , odpowiedzialnym za prędkość oraz przyśpieszeniem dośrodkowym , odpowiedzialnym za zmianę zwrotu zatem zakrzywienie toru. Przyśpieszenie statyczne jest styczne do okręgu i nieustannie zmienia swój kierunek, natomiast przyśpieszenie dośrodkowe zawsze skierowane jest do środka okręgu. Siła dośrodkowa może mieć różną naturę. Czujemy ją kręcąc się, jako siłę reakcji zwaną siłą odśrodkową , której wartość jest równa sile dośrodkowej natomiast punk przyłożenia oraz zwrot jest inny . WAŻNE: Ponieważ punkt przyłożenia tych siły jest inny siły te nie równoważą się, dlatego je odczuwamy. Innym przykładem siły dośrodkowej jest przyciąganie ziemskie , którego doświadczamy na każdym kroku. Więcej o sile grawitacji w n...