Przejdź do głównej zawartości

Kinetyka Punktu Materialnego - Zderzenia Sprężyste

Zderzenie lub uderzenie to dowolne krótkotrwałe oddziaływanie ciał lub cząsteczek. Podczas zderzenia pęd zostaje zachowany to znaczy, że całkowity pęd układu ciał biorących udział w zderzeniu jest przez zderzeniem i po zderzeniu taki sam. Jest to spowodowane faktem, że wszystkie siły działające podczas zderzenia są siłami wewnętrznymi. Zarówno w zderzeniach sprężystych jak i niesprężystych zachodzi równość:
W zderzeniach sprężystych oprócz sumy pędów zachowuje się również energia kinetyczna. W idealnym przypadku podczas zderzenia ciała nie odkształcają się i nie wydziela się ciepło. Sprężyście zderzają się, np. kule bilardowe, cząsteczki elementarne, nukleony itd.
Zderzenia centralne zwane również czołowymi zachodzą, gdy wektory prędkości przed zderzeniem i po zderzeniu leżą na tej samej prostej przechodzącej przez środek mas obu kul.


Zderzenia niecentralne zwane też skośnymi to takie, w których prędkość przynajmniej jednej kuli przed zderzeniem nie leży na prostej przechodzącej przez ich środki.

Komentarze

Zobacz Również:

Maszyny Proste

Może już zauważyliście, że przy przesunięciu (wykonaniu pracy) tej samej masy po różnym torze lub w różnych warunkach, potrzebna jest inna siła. Człowiek na przestrzeni wieków wymyśla różne warunki, aby wykonując tą samą pracę, włożyć jak najmniejszą siłę. W tym celu wykorzystuje się tzw. maszyny proste . Są to proste urządzenia ułatwiające wykonanie pracy przez zastąpienie jednej siły inną, o mniejszej wartości, kierunku, zwrocie i punkcie przyłożenia lub zmienionej przynajmniej jednej z tych cech. Poniżej znajdują się przykłady maszyn prostych wraz z rozrysowanymi siłami oraz informacjami potencjalnie potrzebnymi do zadań: Do grupy maszyn prostych zaliczamy m.in. dźwignie jednostronną oraz dwustronną, kołowrót, śrubę, klin, równię pochyłą (która została omówiona w poprzednich postach), krążki ruchome i nieruchome, wielokrążki oraz przekładnie zębate i łańcuchowe. Wielokrążki stosowane są jako samodzielne proste mechanizmy oraz jego elementy mechanizmów złożonych, np. ...

Dodatki - Porównanie Ruchu Postępowego i Obrotowego - Wzory

Kinetyka Punktu Materialnego - Ruch po Okręgu

Ruch po okręgu jest szczególnym przypadkiem ruchu krzywoliniowego. Jest to ruch okresowy. Powodem zakrzywienia toru w tak charakterystyczny sposób jest siła zwana siłą dośrodkową. Przyśpieszenie ciała jest skutkiem działania siły wypadkowej między przyspieszeniem statycznym , odpowiedzialnym za prędkość oraz przyśpieszeniem dośrodkowym , odpowiedzialnym za zmianę zwrotu zatem zakrzywienie toru. Przyśpieszenie statyczne jest styczne do okręgu i nieustannie zmienia swój kierunek, natomiast przyśpieszenie dośrodkowe zawsze skierowane jest do środka okręgu. Siła dośrodkowa może mieć różną naturę. Czujemy ją kręcąc się, jako siłę reakcji zwaną siłą odśrodkową , której wartość jest równa sile dośrodkowej natomiast punk przyłożenia oraz zwrot jest inny . WAŻNE: Ponieważ punkt przyłożenia tych siły jest inny siły te nie równoważą się, dlatego je odczuwamy. Innym przykładem siły dośrodkowej jest przyciąganie ziemskie , którego doświadczamy na każdym kroku. Więcej o sile grawitacji w n...