Zderzenie lub uderzenie to dowolne krótkotrwałe oddziaływanie ciał lub cząsteczek. Podczas zderzenia pęd zostaje zachowany to znaczy, że całkowity pęd układu ciał biorących udział w zderzeniu jest przez zderzeniem i po zderzeniu taki sam. Jest to spowodowane faktem, że wszystkie siły działające podczas zderzenia są siłami wewnętrznymi. Zarówno w zderzeniach sprężystych jak i niesprężystych zachodzi równość:
W zderzeniach sprężystych oprócz sumy pędów zachowuje się również energia kinetyczna. W idealnym przypadku podczas zderzenia ciała nie odkształcają się i nie wydziela się ciepło. Sprężyście zderzają się, np. kule bilardowe, cząsteczki elementarne, nukleony itd.
Zderzenia niecentralne zwane też skośnymi to takie, w których prędkość przynajmniej jednej kuli przed zderzeniem nie leży na prostej przechodzącej przez ich środki.
Zderzenia centralne zwane również czołowymi zachodzą, gdy wektory prędkości przed zderzeniem i po zderzeniu leżą na tej samej prostej przechodzącej przez środek mas obu kul.
Komentarze
Prześlij komentarz
Chętnie odpowiadamy na każde pytanie oraz podsyłane nam zadania ;)