Przejdź do głównej zawartości

Kinetyka Punktu Materialnego - Ruch Jednostajnie Przyśpieszony

Charakterystyczną cechą ruchu jednostajnie przyśpieszonego jest to, że wartość prędkości wzrasta o jednakowe, dodatnie wartości w równych odstępach czasu, czyli przyśpieszenie jest stałe. Ruch ten opisują poniższe wzory:
Najbardziej popularnym przykładem ruchu jednostajnie przyśpieszonego jest tzw. swobodny spadek ciała z danej wysokości (z pominięciem oporu powietrza).  Weźmy na przykład piłkę znajdującą się na trzech wysokościach A, B i C tak jak pokazano na rysunku:
A - poziom z którego zrzucamy ciało, gdy prędkość naszego ciała wynosi zero. B -  poziom na którym nasze ciało ma jakąś prędkość
C - poziom na którym teoretycznie ciało ma największą prędkość i jest tuż przed uderzeniem o ziemie

      Zadania:
Zad 1. Oblicz drogę, jaką przebędzie ciało poruszające się ruchem jednostajnie przyśpieszonym w czasie 5 s, jeżeli jego szybkość końcowa wynosi 20 [m/s], a szybkość początkowa jest równa zeru.
Dane:  t = 5 [s]     Vk = 20 [m/s]     V0 = 0 [m/s]   zakładamy, że s0 = 0    Szukane: s = ?
Zad 2. Oblicz drogę, jaką ciało poruszające się z przyśpieszeniem o wartości 2 [m/s2], bez prędkości początkowej, przebywa w trzeciej sekundzie ruchu.
Dane:  t = 3 [s]     a = 2 [m/s2]     V0 = 0 [m/s]   s0 = 0        Szukamy:  Δs = ?

Zad 3. Oblicz szybkość końcową ciała poruszającego się ruchem jednostajnie przyśpieszonym, w które w czasie 10 s przebyło drogę równą 100 m.
Dane:  a 0  t = 10 [s]   s = 100 [m]  zakładamy V0 = 0 i s0 = 0           Szukane:  Vk = ?
prędkość końcowa to prędkość po przebyciu czasu t


Zad 4. Oblicz jaką drogę przebędzie ciało w ciągu piątej i szóstej sekundy ruchu jednostajnie przyśpieszonego, jeżeli jego szybkość po trzech sekundach wynosi 4 [m/s], a szybkość początkowa jest równa zeru.
Dane: t1 = 5 [s]    t2 = 6 [s]     t = 3 [s]     V = 4 [m/s]    V0 = 0 [m/s]       Szukane:  s1 = ?    s2 = ?
Zad 5. Po jakim czasie ruchu jednostajnie przyśpieszonego z szybkością początkową równą 5 [m/s] ciało osiągnie szybkość 15 [m/s]? Wartość przyśpieszenia wynosi 2 [m/s2]. Jaką w tym czasie przebędzie drogę?
Dane: V0 = 5 [m/s]   V = 15 [m/s]  a = 2 [m/s2]  zakładamy s0 = 0    Szukane: t = ?  s = ?
Zad 6. Ciało poruszające się ruchem jednostajnie przyśpieszonym, bez szybkości początkowej, w czasie 10 s miało średnią szybkość 10 [m/s]/ Oblicz wartość przyśpieszenia, z jakim poruszało się ciało.
Dane: V0 = 0  t = 10 [s]  Vśr = 10 [m/s] zakładamy s0 = 0      Szukane: a = ?
Znając charakterystykę ruchu jednostajnie przyśpieszonego wiemy, że wykresy wyglądają tak:
Patrząc więc na środkowy wykres widzimy, że prędkość średnia będzie na wysokości połowy, gdyż w przypadku braku prędkości początkowej jest to średnia arytmetyczna:
Zad 7. W jaki sposób w ruchu jednostajnie przyśpieszonym (przy prędkości początkowej równej zero) szybkość ciała zależy od drogi?

Zad 8. Z jakiej wysokości musiałoby spaść ciało, aby osiągnąć szybkość 72 [km/h]? Opór powietrza pomijamy.
Dane: V0= 0   V = 72 [km/h]  Fo 0 [N]       Szukane: h = ?
Zad 9. Oblicz szybkość końcową oraz czas spadania ciała puszczonego swobodnie z wysokości 20 m. Dane: h = 20 [m] zakładamy V0 = 0           Szukane: V = ?  t = ?
Zad 10. Oblicz, korzystając z wykresu, szybkość ciała w końcu drugiej i piątej sekundy ruchu. Wyznacz wartość przyśpieszenia, z jakim porusza się to ciało.

Komentarze

Zobacz Również:

Maszyny Proste

Może już zauważyliście, że przy przesunięciu (wykonaniu pracy) tej samej masy po różnym torze lub w różnych warunkach, potrzebna jest inna siła. Człowiek na przestrzeni wieków wymyśla różne warunki, aby wykonując tą samą pracę, włożyć jak najmniejszą siłę. W tym celu wykorzystuje się tzw. maszyny proste . Są to proste urządzenia ułatwiające wykonanie pracy przez zastąpienie jednej siły inną, o mniejszej wartości, kierunku, zwrocie i punkcie przyłożenia lub zmienionej przynajmniej jednej z tych cech. Poniżej znajdują się przykłady maszyn prostych wraz z rozrysowanymi siłami oraz informacjami potencjalnie potrzebnymi do zadań: Do grupy maszyn prostych zaliczamy m.in. dźwignie jednostronną oraz dwustronną, kołowrót, śrubę, klin, równię pochyłą (która została omówiona w poprzednich postach), krążki ruchome i nieruchome, wielokrążki oraz przekładnie zębate i łańcuchowe. Wielokrążki stosowane są jako samodzielne proste mechanizmy oraz jego elementy mechanizmów złożonych, np. ...

Dodatki - Porównanie Ruchu Postępowego i Obrotowego - Wzory

Kinetyka Punktu Materialnego - Ruch po Okręgu

Ruch po okręgu jest szczególnym przypadkiem ruchu krzywoliniowego. Jest to ruch okresowy. Powodem zakrzywienia toru w tak charakterystyczny sposób jest siła zwana siłą dośrodkową. Przyśpieszenie ciała jest skutkiem działania siły wypadkowej między przyspieszeniem statycznym , odpowiedzialnym za prędkość oraz przyśpieszeniem dośrodkowym , odpowiedzialnym za zmianę zwrotu zatem zakrzywienie toru. Przyśpieszenie statyczne jest styczne do okręgu i nieustannie zmienia swój kierunek, natomiast przyśpieszenie dośrodkowe zawsze skierowane jest do środka okręgu. Siła dośrodkowa może mieć różną naturę. Czujemy ją kręcąc się, jako siłę reakcji zwaną siłą odśrodkową , której wartość jest równa sile dośrodkowej natomiast punk przyłożenia oraz zwrot jest inny . WAŻNE: Ponieważ punkt przyłożenia tych siły jest inny siły te nie równoważą się, dlatego je odczuwamy. Innym przykładem siły dośrodkowej jest przyciąganie ziemskie , którego doświadczamy na każdym kroku. Więcej o sile grawitacji w n...