Przejdź do głównej zawartości

Kinetyka Punktu Materialnego - Ruch po Prostej

Najprostszym i jednoznacznym sposobem na określenie pozycji danego punktu względem obserwatora jest wprowadzenie układu współrzędnych. W przypadku określenia jednoznacznej pozycji wielkości wektorowej posługujemy się tzw. wektorem wodzącym, którego początek znajduje się w początku układu współrzędnych, a koniec wskazuje badany punkt w danej chwili. Zmianę położenia opisuje różnica wektorów zwany wektorem przemieszczenia. Przemieszczenie jest to różnica położenia między punktem A i punktem B. Bez względu na to czy droga do punktu B biegła w linii prostej lub czy była zawiła jak pokazano na rysunku przemieszczenie jest takie same.
Droga nigdy nie może być ujemna. Można to skojarzyć z liczbą kroków jaką robi człowiek idący z punktu A do B. Nawet jeśli człowiek zacznie się cofać, ergo oddalać od celu, liczba jego kroków będzie zawsze dodatnia, tak jak pokonana przez niego droga.

Średnia szybkość przebywania drogi to iloraz drogi i czasu, w ciągu którego została ona przebyta:


Szybkość chwilowa to iloraz drogi i czasu w jak najmniejszego, zatem bliskiego zeru:


Prędkość średnia jest to stosunek wektora przemieszczenia do czasu, w którym to przemieszczenie nastąpiło:


Prędkość chwilowa to stosunek wektora przemieszczenia do czasu, który zmierza do zera:


Przyśpieszenie średnie jest to stosunek przyrostu prędkości do czasu, w którym ten przyrost nastąpił. Wartość przyśpieszenia średniego informuje, jaka zmiana prędkości nastąpiła w jednostkowym czasie:


Komentarze

Zobacz Również:

Maszyny Proste

Może już zauważyliście, że przy przesunięciu (wykonaniu pracy) tej samej masy po różnym torze lub w różnych warunkach, potrzebna jest inna siła. Człowiek na przestrzeni wieków wymyśla różne warunki, aby wykonując tą samą pracę, włożyć jak najmniejszą siłę. W tym celu wykorzystuje się tzw. maszyny proste . Są to proste urządzenia ułatwiające wykonanie pracy przez zastąpienie jednej siły inną, o mniejszej wartości, kierunku, zwrocie i punkcie przyłożenia lub zmienionej przynajmniej jednej z tych cech. Poniżej znajdują się przykłady maszyn prostych wraz z rozrysowanymi siłami oraz informacjami potencjalnie potrzebnymi do zadań: Do grupy maszyn prostych zaliczamy m.in. dźwignie jednostronną oraz dwustronną, kołowrót, śrubę, klin, równię pochyłą (która została omówiona w poprzednich postach), krążki ruchome i nieruchome, wielokrążki oraz przekładnie zębate i łańcuchowe. Wielokrążki stosowane są jako samodzielne proste mechanizmy oraz jego elementy mechanizmów złożonych, np. ...

Dodatki - Porównanie Ruchu Postępowego i Obrotowego - Wzory

Kinetyka Punktu Materialnego - Ruch po Okręgu

Ruch po okręgu jest szczególnym przypadkiem ruchu krzywoliniowego. Jest to ruch okresowy. Powodem zakrzywienia toru w tak charakterystyczny sposób jest siła zwana siłą dośrodkową. Przyśpieszenie ciała jest skutkiem działania siły wypadkowej między przyspieszeniem statycznym , odpowiedzialnym za prędkość oraz przyśpieszeniem dośrodkowym , odpowiedzialnym za zmianę zwrotu zatem zakrzywienie toru. Przyśpieszenie statyczne jest styczne do okręgu i nieustannie zmienia swój kierunek, natomiast przyśpieszenie dośrodkowe zawsze skierowane jest do środka okręgu. Siła dośrodkowa może mieć różną naturę. Czujemy ją kręcąc się, jako siłę reakcji zwaną siłą odśrodkową , której wartość jest równa sile dośrodkowej natomiast punk przyłożenia oraz zwrot jest inny . WAŻNE: Ponieważ punkt przyłożenia tych siły jest inny siły te nie równoważą się, dlatego je odczuwamy. Innym przykładem siły dośrodkowej jest przyciąganie ziemskie , którego doświadczamy na każdym kroku. Więcej o sile grawitacji w n...